Osztyapenkó Turul Jányi Gusztáv


Igen Jányi Gusztáv volt az a szemétláda, aki a 2. magyar hadsereg tótumfaktuma volt. Ő adta ki azt a parancsot hogy ott csak meghalni lehet, de hátrálni nem. Őt szerintem teljesen jogosan ítélték halálra a háború után. Olvastam róla, hogy az a szemét disznó teljesen ártatlannak tartotta magát, mert ő csak kényszerűen a németek parancsát teljesítette. Az igaz ember ilyenkor lemond, vagy ő lesz öngyilkos mint ahogy előtte a miniszterelnök is megtette. De ez még nem minden.
A "híres" Antall kormány idején (valamikor 1991-92 körül) még rehabilitálni is akarták ezt a hazaárulót, de azt hiszem nem sikerült. Vagy nem tudja valaki, hogy mi lett ennek a vége?

NGA képe

Jányi Gusztáv

A magyar állam és a Wilhelm Keitel által képviselt német vezetés között megállapodás jött létre, hogy a német vezetésnek a magyar állam egy hadsereget ad át, és ez éppen a Jány vezette 2. magyar hadsereg lett. Horthy hosszú karrierje jutalmaképpen szánta Jánynak a győztes német hadjáratban való részvételt.

A hadszíntéren gyakran látogatta a csapatokat, egy szemléje során, 1942. augusztus 25-én egy aknavető lövedék szilánkjától megsebesült. Budapesti gyógykezelése alatt, augusztus 28. és október 7. között Csatay Lajos altábornagy helyettesítette.

Az 1942. nyári, Don melletti hídfőcsatában súlyos anyagi és személyi veszteségeket szenvedett el hadserege, az utánpótlás helyzete miatt pedig lőszerben, élelmiszerben és üzemanyagban súlyos hiány mutatkozott. A mindössze 80-90 ezer fő által védett arcvonal irreálisan széles volt, a személyi állomány hangulata pedig katasztrofális.

1942 őszén – a hadszíntérre látogató Nagy Vilmos honvédelmi miniszter közbenjárásával – felmentését kérte Horthy Miklós kormányzótól, tiltakozásul a német hadvezetés által a magyar hadseregtől megkövetelt, végrehajthatatlanul nehéz feladatokra, amelyek mellé a kért támogatást a hadsereg nem kapta meg a német vezetéstől a hadsereg fegyverzetének és felszerelésének megerősítésére, arcvonal mögötti kiképzésére. Kérelmét Horthy elutasította.

A Honvéd Vezérkar főnöke Adolf Hitler követelésére 1942. december 27-én elrendelte a doni hídfőállások feltétlen tartását, ami kivihetetlen feladatnak bizonyult a gyengén kiépített védőállásokban, hiányos felszereléssel rendelkező hadseregnek a kemény télre felkészített orosz haderővel szemben.

1943. január 14-én, az arcvonal kettős áttörését követően a hadsereget már a bekerítés fenyegette. 1943. január 24-én, hadseregének felbomlása után kiadta „A 2. magyar hds. elvesztette becsületét...” kezdetű parancsát, amely a kilátástalanul küzdő magyar honvédek számára megalázó volt, ezt később hatályon kívül is helyezte.

Hazatérése után visszavonult, további harcokban nem vett részt, nem volt hajlandó a nácikat és a nyilasokat szolgálni. A szovjet megszállás elől családjával Németországba távozott. A háború végén az amerikaiak felajánlották neki, hogy a Horthy-csoporttal menjen spanyol–portugál területre, de a következőt mondta: ha egyetlenegy magyar, ártatlanul vádolt katonának könnyíti a sorsát azzal, hogy odahaza megtudják az igazságot a második hadsereggel kapcsolatban, akkor bármi történjék is vele, azt szívesen és örömmel vállalja.

A Budapesti Népbíróság a háborúban betöltött szerepe miatt golyó általi halálra ítélte, mivel egyrészt a Háború Magyarországra kiterjesztését, az országnak a háborúba történő fokozottabb belesodródását megakadályozni nem törekedett, másrészről a háborúra vonatkozó nemzetközi jogszabályokat súlyosan megsértve, emberek törvénytelen kivégzésének és megkínzásának felbujtója volt.

Mindkét vádpontban a bűnösség megállapítása az akkori jogszabályok – így a Népbíróságokról elfogadott, törvénnyel megerősített rendeletek szerint is – jogszabálysértő volt. Az első vádponttal az a probléma, hogy Jányt a kormányzó, vagyis a Honvéd Vezérkar főnöke küldte a frontra, így legfeljebb a parancs egyértelmű megtagadásával próbálhatta volna meg (nyilván kevés eséllyel) „megakadályozni” a háborúba történő fokozottabb belesodródást. A másik vádponttal kapcsolatban pedig maga a Népbíróság állapította meg, hogy az ellentmondásos tanúvallomások miatt nem lehetett egyértelműen bizonyítani, hogy túszok, hadifoglyok, polgári személyek megkínzására sor került volna. Ugyanígy nem lehetett megállapítani, hogy a kettős bíráskodás alapján partizánokat, munkaszolgálatosokat, vagy a feltétlen kitartást elrendelő parancsot megszegő, önkényesen visszavonuló katonákat kivégezték volna. Halálos ítéletet a 2. hadsereg – hadsereg, hadtest, illetve hadosztály – bíróságai csak szökés, illetve az ellenség előtti gyáva magatartás esetében hoztak.
Jány Gusztáv sírja Budapesten. Farkasréti temető: 1/6-2-16.

Az viszont tény, hogy Jány 1943-ban kiadott parancsai valóban felkoncolást és megtizedelést is kilátásba helyeztek a pánikszerű visszavonulás megállítására és a rend helyreállítására, amelyekkel ugyan élhetett a katonai szolgálati szabályzatok alapján, de kétséges, hogy az adott körülmények között (fagyhalál és éhhalál szélén álló katonák esetében) ezeknek bármiyen eredménye lehetett volna.

A Budapesti Népbíróság 3:2 arányban, és szótöbbséggel a Népbíróságok Országos Tanácsa is kegyelemre méltónak minősítette Jányt, és dr. Pálosi Béla is kegyelemre terjesztette elő. Tildy Zoltán köztársasági elnök a kegyelmi kérvényt 1947. november 22-én elutasította a Nemzeti Főtanács – az államfői kegyelmi jogkört gyakorló szerv – mellőzésével, a védelem 1947. november 25-én elfogadott felfolyamodását nem bírálták el s az ítéletet 1947. november 26-án végrehajtották a régi Gyűjtőfogház udvarán.

1993. október 4-én a Legfelsőbb Bíróság – a Legfőbb Ügyészség felülvizsgálati indítványára – Jányt az ellene emelt vádak alól felmentette.

Azért nem minden ugy van, ahogy a szocialista tankönyvekbe leirták.

Köszönet a kutató munkáért!
Nem tudom, szabad-e honlapot ajánlani,
de lenne itt egy : donkanyar.gportal.hu

Én is köszönöm az alapos kutató munkát. Igen, azért így már jóval árnyaltabb a helyzet.
A felmentésével most sem nem értek egyet, a körülményeket figyelembe véve a parancsai embertelenek voltak, előbb ki kellett volna szállnia Hortyék nyomása alól. Hiszen neki kellett a legjobban tudnia, hogy a hadsereg milyen állapotban ment ki a Donnhoz, így nem várhatott el tőlük komoly teljesítményt. Engedni kellett volna, hogy szétszaladjon a feladatra minden szempontból felkészületlen hadsereg, így több ember maradhatott volna életben. Jó, tudom, hogy a történelemben nincsen ha...

NGA képe

törölt

Részlet belőle:

Jány Gusztávval szemben igen erős ellenszenvvel viseltetem. Meggyőződésem, hogy sok tízezer honfitársának, idegen érdekekért történő lemészároltatásával, gyalázatos, soha meg nem bocsátható nemzetellenes bűnt, hazaárulást követett el. A háború után a népbíróság halálra ítélte és kivégezték.

Bátor, becsületes katonaként jellemezték, akik ismerték. De mindegyik minősítés a Don-kanyari tragédia előtti Jányra vonatkozott. De akkor, amikor honfitársai százezreinek, szó szerint életbevágóan fontosak lettek volna ezen emberi értékei, - gyalázatos módon cáfolt rá ezekre! Gyávaságával és szolgalelkűségével több tízezer magyar honvédet lökött, idegen érdekek szolgájaként, messze földön, ismeretlen helyen, gyűlölettel öveztetve, megszenteletlen sírba, lett magyar családok tízezrei életének megnyomorítója.

Hogy az álszentségnek nincs határa, azt bizonyítja ennek a tébolyult, bigott akarnoknak az a mondata, amit nem átallott a sírkövére - mert neki van sírköve - vésetni:

"Nem én vagyok erős, hanem aki mögöttem áll. Krisztus."

Botoztatni, kiköttetni fagyott, menni is alig tudó "felebarátokat", tízezreikre halált, szenvedést, nyomorúságot mérni - és ezeket KRISZTUS NEVÉBEN!!! Óh, irgalom Atyja ne hagyj el!

A rendszerváltás után egy hadbíró - aki egyébként még a kommunista rendszerben esküdött fel - rehabilitálta. Véleményem szerint ez a hadbíró, ezt az ítéletet az önmagában újólag felismert, demokrata mivoltának bizonyítására hozta meg. Lelkiismerete rajta! Nem tudom, néha hallja-e, mikor - a gyászolókkal együtt - százezrek "éneklik hangosan, a vértanúk dalát"?
Jány Gusztáv tehát újabban és jelenleg nem minősül bűnösnek. Bírói ítélet szerint - nem . . .

Egykori barátai a háború után azt a legendát terjesztették róla, hogy volt tisztjeinek védelmére, a felelősséget felvállalni jött volna haza. "Addig, míg tisztjeimet miattam kivégzik, nem maradhatok tétlenül, védelmükre hazamegyek vállalva a felelősséget azért, ami történt. . ."

Az igaz, hogy Jányt sok háborús bűnössel ellentétben nem toloncolták, hanem önszántából jött haza (különben valószínűleg toloncolták volna), de nem a felelősség vállalására, nem tisztjei védelmére. Több száz, vonaton hazatérő katona közé vegyült. A hatóságoknál nem jelentkezett, hanem felismerték és erős tiltakozása ellenére kiemelték. A felelősséget nem ismerte el. Budapestre történt felkísérése után elsőre közölte, hogy nem érzi magát bűnösnek, ő csak a kapott parancsokat teljesítette.

Jány már jóval a szovjet áttörés előtt tudta, hogy a 2. magyar hadsereg semmilyen szempontból (sem kiképzése, sem ruházata, sem élelmezése, sem védőállásainak kiépítetlensége, sem harcszelleme, sem erőnléte, sem általános egészségi állapota, sem védőkörletének igen erős túlméretezettsége, sem "felfegyverezetlensége") nem alkalmas a rárótt feladat teljesítésére. Saját szűzlányos ellenkezéseiből tudható, hogy tartott attól, hogy hadserege Hitler azon hadvezéri zsenialitáskodása áldozata lesz, miszerint a szövetséges hadseregeknek (olasz, magyar, román) nem kell komoly szovjet erőkkel érintkeznie, mert azokat a német erők már felszámolták.

Mikor kiderült, hogy Hitler megint jobban tette volna ha festeget inkább, mint katonásdit játszik, és megindult a világtörténelem legnagyobb offenzívája Sztálingrádnál, majd attól folyamatosan északra, a román, az olasz hadseregek után a magyar hadsereget is elsöprő erejű támadás érte, ahelyett, hogy minden ép ésszel kidolgozott katonai eljárás szerint azonnal hátravonta volna a támadás kivédésére képtelen csapatait, a hitleri pancserizmus előtt - duzzogva bár - de mélyrehajolva elrendelte a merev védelmet, az állásokban a végsőkig történő kitartást Ezzel legyilkoltatott, megfagyasztatott, éhenpusztíttatott, úgy százezer magyart. Akik egyébként hátravonásuk esetén még hatékonyan harcolhattak volna. Tehát nem csak emberileg és erkölcsileg volt bűnös, hanem katonailag is hibás volt a parancs.

Ez még azonban nem lett volna példa nélküli a hadtörténelemben. Ami azzá teszi Jány Gusztáv működését, az az 1943. január 24-én kiadott parancsa. Ilyen gyalázatos parancs nincs még egy a hadtörténelemben! Hogy az ismert helyzetben és állapotban lévő hadseregét (tehát a tábornokokat és a tiszteket is!), az addig többnyire traktort sem látott, hatékony elhárítóeszközzel nem bíró, csak puskával és kézigránáttal felszerelt, kiéhezett és agyonfagyott, a harckocsik legázolása elől elmenekült katonáit egy hadseregparancsnok lebecstelenezze, legyávázza, arra nem volt példa!

Ennek a parancsnak a másolatait Romániában 600 leiért árulták.

Lemaradt az eleje:

Ajánlom mindenki, de különösen NGA figyelmébe a http://donkanyar.gportal.hu/ honlapot!

Részlet belőle: ....

Na erre gondoltam és is, csak nem tudtam ilyen szépen megfogalmazni. Én még a kommunista népbíróság ítéletét is enyhének tartom, ezért a népírtásért még jutalmul is kapta a golyó általi halált. Az ilyen lelkiismeret nélkülüli disznókat középkori spontán akasztással végeztem volna ki teljes nyilvánosság előtt.

NGA képe

Zárszónak irnám, mert a témával nem kivánok tovább foglalkozni: Nem tisztünk, hogy utólag itélkezzünk. A történelem itélkezett, és nem hinném, hogy az bármit is változtat a megitélésen, hogy itt indulatból, esetleg személyes sérelemből bárkit is megitélünk egy név nélküli, láthatóan erősen az indulatok által vezérelt gportálos oldalakra hivatkozva.
Tisztelet az elesetteknek, nyugodjanak békében. Nem védem Jány-t. Nem is ismertem eddig. Tulzottan nem is érdekel a téma. Csak ne higyjük azt, hogy ami az interneten található, az mind igaz.

Hogy ne higyjük, hogy ami az interneten található az mind
igaz, az mindenkire vonatkoznék.A Gportálra való megjegyzés
lekezelő és sértő.Ha valaki nem tag, és Anonymusként tud
csak hozzászólni, nem jelenti azt, hogy fumigálják.
És igenis mindenkinek joga van véleményt nyilvánitani, vagy
itélkezni a rendelkezésére álló információk, vagy személyes
élmények birtokában ha indulatos ha nem.
Nem tudom, hogy kinek lenne a tisztje, hogy megmomdja,hogy
hol a zárszó.
Ez természetesen csak az én véleményem és érzésem.

NGA képe

Bár megfogadtam, hogy nem szólok hozzá, de azért pár gondolatot leirok:
1. kb 1 perc tagnak lenni. Semmi hátránya nincs, csak vállalja a nevét a hozzászóló.
2. Ez egy igen remek oldal, ahova a régmult képeit, tárgyait rakjuk be. Már rég nem az Osztyapenkó szoborról irunk, hanem egy történelmi alakról, akit sokféleképpen itélnek meg. Ezt hiszem, hogy itt kellene megbeszélni, erre van egy csomó más forum.
Minden beirásomat törlöm, mivel semmi értelm itt ilyenről beszélni. Én a zárszót a saját beirásomra értettem.

NGA képe

Kedves Admin. Sajnos én is tehetek róla, hogy itt ilyen vita alakult ki. Kérem a beirásaimat törölje, nem kivánok itt ezen a remek oldalon politikai vitát folytatni. Elnézést, hogy elragadott a hév, igazából az elején segitségként idéztem be egy cikket, de ahogy látom félreértették, mivel engem abszolute nem foglalkoztat ez a téma. Segitségét előre is köszönöm.
Gábor

végigolvastam. Ez nem politikai vita volt. Bocsánatot kellett
volna magának kérnie.Ez lett volna a legkevesebb.

A legkevesebb lett volna, ha nem mondod meg hogy ki mit tegyen. És ne oktass ki senkit névtelenül te hólyag, hogy ki kérjen kitől bocsánatot! Ez a legkevesebb!

Főleg, hogy akkoriban minden politikai természetű ügy volt. Még ez is. És a beirások egy része meg törölve lett, ha nem olvastad volna végig. De ahogy látom te csak writeonly vagy!

NGA képe

Kitől kell bocsánatot kérnem? A gportáltól? Nevetséges :-)

Minősithetetlen reagálások!
Kiállitották magukról a bizonyitványukat.
- Én voltam aki elsőként beirt.
Tudják? A "hólyag".

Vitéz Jány egy szar alak volt.Miatta halt meg a nagyapám 26 évesen a végtelen orosz sztyeppén.Azóta sem tudjuk hol nyugszik..két árva maradt utána...Ha Jány a Kramer hadtestet beveti(elvileg a II. Magyar hadseregnek volt alárendelve)és nem szarja össze magát ,pár 10 ezer magyar hazajött volna 1943-ban.Amikor golyó általi halálra ítélték és kivégezték a kivégzőosztag minden tagja fejbelőtte....pedig elvileg a szívére kellett volna célozni...
a hadparancsa :
http://www.sulinet.hu/tart/fcikk/Khaj/0/11562/1

NGA képe

Ugy tudom Osztyapenkót nem a németek lőtték le, mint ahogy nekünk tanitották. Mint ahogy sokminden nem is ugy történt ahogy nekünk tanitották:

"A Pesti oldalon elindított parlamentere, Steinmetz Miklós kapitány Vecsés határában aknára futott, Osztyapenko százados viszont eljutott a Kis-Gellérthegy alatti Szikla-központig, ámde Pfeffer-Wildenbruch tábornok, Budapest védelmének parancsnoka elutasította a megadást. Visszafelé az oroszok gyilkos aknatüzet zúdítottak saját parlamenterükre: Osztyapenko és egy őt visszakísérő német altiszt meghalt.
A későbbi harcokban súlyosan megsebesült, a vári kazamatákban fogságba esett Erich Klein százados (Günter Pape vezérőrnagy hadosztályában szolgált) csak öt évvel a történtek után, 1949. december 24-én került a Don menti Rosztovban az MGB különbírósága elé: ellene a vád a szovjet parlamenter meggyilkolása volt. Klein, aki embereivel fedezte Osztyapenkót, megveretése dacára is ragaszkodott ártatlanságához. Vádlói tisztában lehettek az üggyel, hiszen a kiszabott halálbüntetést kegyelemből 25 év kényszermunkára változtatták. A kommunizmus bukása után a századost ártatlannak mondta ki az Orosz Föderáció legfelső bíróságának semmisségi ügyekkel foglalkozó tanácsa. "

Igen, én is hallottam az ügyről. Mivel semmi értelme a dolognak nem volt, csak valami félreérthető helyzetből adódó balestenek vélem, amit el akartak tusolni illetve másra kenni. A szovjeteknek egyértelműen jobb lett volna Budapest feladását elérni, mint hogy tizezres veszteséggel házról házra elfoglalni. A lényeg, hogy a németek nem adták fel a várost és a két parlamenter igy vagy ugy de odaveszett az akcióban, a várost szétlőtték és a nyilas téboly tovább folytatódott. Nekem azzal a 2 szoborral semmi bajom nem volt, ott kezdődött a város. Nem a nép döntötte le őket, mint Sztálinelvtásét, hanem a szobordöntögető hatalom. A népnek sem volt semmi baja ezekkel a szobrokkal. A helye a mai napig az Osztyapenkó néven van a köztudatban.

Létezett Szovjetúnióban egy GPU nevű
fegyveres testület. A világháborúban
a fronton az volt a feladatuk, hogy
azt a katonát aki visszafordul lelőjék.

Láttam az Ellenség a kapuknál c. filmben. Minden 2 katonára jutott egy puska 5 tölténnyel, aztán neki a besáncolt németeknek. Aki visszafordult azt a politikai tisztek lőtték le az egyetlen muzeális géppuskával. De aztán csak felül kerekedtek a kimerithetetlen létszám és a későbbi jobb vezetés által.

Osztyapenkó


Turul